Dla dokładniejszego poznania i zwiedzania Gminy Stronie Śląskie oraz terenów przyległych a szczególnie Masywu Śnieżnika - Śnieżnicki Park Krajobrazowy przygotował ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne:
- KLETNO - ŚNIEŻNIK - długość trasy 4,25 km, różnica wzniesień 640 m, czas przejścia ok. 2 godz., 6 stanowisk turystyczno - informacyjnych. Informacje zawarte na ta blicach zapoznają z budową geologiczną, rzeżbą terenu, informują o świecie zwierzęcym i roślinnym, oraz problemach ekologicznych tego bardzo ciekawego terenu. Ścieżka rozpoczyna się przy Jaskini Niedźwiedziej.
- PRZEŁĘCZ PUCHACZÓWKA - HALA pod ŚNIEŻNIKIEM - długość trasy ok. 8,5 km, różnica wzniesień 125 mm, czas przejścia ok. 2,5 godz. Na trasie wybudowano 6 stanowisk turyst. oraz trzy wiaty turystyczne. Z trasy rozciągają się jedne z piękniejszych panoram w Sudetach.
- KRASOWA WOKÓŁ JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ - trasa została przygotowana na terenie rezerwatu „Jaskinia Niedźwiedzia” w bliskim sąsiedztwie jaskini. Długość ścieżki ok. 2,75 km, czas przejścia ok. 1,5 godz. Na trasie znajduje się 8 stanowisk turysty. - informacyjnych zapoznających ze wspaniały mi i rzadkimi zjawiskami krasowymi, dzęki którym mogła powstać jedna z najpiękniejszych jaskiń polskich. Liczne rośliny chronione występujące na trasie stanowią dodatkową atrakcję.
- ŚCIEŻKA WOKÓŁ STRONIA ŚLĄSKIEGO Trasa spacerowa zataczająca pętlę wokół Stronia Śl. liczy ok. 5 km długości. Podczas spaceru wyznaczonym szlakiem możemy zapoznać się z wyjątkowym położeniem miasta. W czasie krótkiego spaceru przechodzimy fragmentami trzech pasm górskich, które otaczają Stronie Śl., czyli; Górami Złotymi, Górami Bialskimi i Masywem Śnieżnika. Tablice opisowe, umieszczone na trasie, przybliżają ich budowę geologiczną oraz zapoznają z walorami przyrodniczymi okolicy. Ze względu na niski stopień trudności, jest to łatwa i przyjemna wycieczka dla wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się bliżej z walorami krajoznawczymi okolic Stronia Śl. Spacer zaczynamy od biura PTTK przy ul. Kościuszki. Następnie przechodzimy przez most pod którym łączą się dwie rzeki; Morawka i Biała Lądecka. Za EKO skręcamy w lewo między blokami. Po kilkunastu minutach skręcamy na ścieżkę w prawo wędrując u podnóża Sowiej Kopy (672m. npm.), a poniżej Huta Szkła Kryształowego. Za skałkami widokowymi schodzimy do Goszowa. Dochodzimy do drogi głównej, skręcamy w prawo a następnie w lewo przez most idziemy w kierunku Gór Bialskich. Docieramy do drogi gminnej Stronie Śl. - Młynowiec. Przez osiedle Morawka dochodzimy do drogi powiatowej. Przez park i plac zabaw dochodzimy do rzeki Morawka, którą przekraczamy poniżej tamy. Przed nami droga gminna asfaltowa. Skręcamy w prawo i dalej ulicą Sportową (mijamy boisko sportowe po prawej, Dom Pogrzebowy i Kolumnę Wotywną po lewej) dochodzimy do ulicy Kościuszki - po prawej Urząd Miejski, dalej po lewej na górce Kościół Parafialny i po kilkunastu minutach jesteśmy w punkcie wyjścia.