PTTK Oddział Stronie Śląskie

Stronie Śl. ul. Zielona 5/4
tel. 74 814 13 79

e-mail: pttk@pttk-stronie.pl

 

Biuro czynne:

W poniedziałki i czwartki

w godz. 10:00 - 14:00

w soboty i niedziele nieczynne !

Wizyty
Dzisiaj: 18Wszystkie: 14247

Atrakcje turystyczne

 

Atrakcje turystyczno-przyrodnicze i zabytki

Gmina Stronie Śląskie położona jest w południowo - wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Powierzchnia gminy wynosi 146 km kwadratowych, z tego 75% powierzchni zajmują lasy. Gmina i miasto Stronie Śląskie mają wyjątkowe położenie, gdyż otaczają je: Góry Złote, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika.

 

Góry Złote - zamykają Kotlinę Kłodzką od północnego - wschodu, ciągnąc się łukiem od Przełęczy Kłodzkiej po obniżenie między Pasieczną a Smrekiem. Są jednym z najdłuższych pasm górskich w Sudetach (ok. 54 km).

 

Góry Bialskie - zaliczane są do Sudetów Wschodnich. Stanowią one południowo - wschodni zakątek Ziemi Kłodzkiej. Od zachodu sąsiadują z Masywem Śnieżnika, a od północy z Górami Złotymi.

 

Masyw Śnieżnika - to rozległe i jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które za myka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. W budowie geologicznej występują gnejsy, które dzięki dużej odporności tworzą kulminacje oraz mniej odporne łupki łyszczykowe, w których powstało większość obniżeń dolinnych i przełęczy. Centralnym i najwyższym punktem całego Masywu jest rozległa i bezleśna kopuła szczytowa Śnieżnika (1425 m. npm.).

 

Znaczna część gminy leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Teren Gminy obfituje w liczne atrakcje o charakterze krajobrazowo - przyrodniczym. Bogaty jest również w miejsca sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Zainteresowani mogą zwiedzić wiele zabytków architektonicznych i miejscowego rzemiosła. W każdej wsi na terenie Gminy (a jest 15) a także w samym mieście znajdziemy coś co nas na pewno zaciekawi i urzecze.

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com

Jaskinia Niedźwiedzia Kletno

Kopalnia uranu Kletno

Muzeum Ziemi Kletno

Strony: