PTTK Oddział Stronie Śląskie

Stronie Śl. ul. Zielona 5/4
tel. 74 814 13 79

e-mail: pttk@pttk-stronie.pl

 

Biuro czynne:

W poniedziałki i czwartki

w godz. 10:00 - 14:00

w soboty i niedziele nieczynne !

Wizyty
Dzisiaj: 220Wszystkie: 661

Stary Gierałtów

Gmina  » Stary Gierałtów

 

Maciejówka

Maciejówka

Maciejówka

Maciejówka

fot. Grzegorz Wysocki

fot. Grzegorz Wysocki

To wieś położona nad rzeką Białą Lądecką o typowej zabudowie tzw. „długiej łańcuchówki”. Otoczona jest od północy pasmem Gór Złotych, a od południa masywem Gór Bialskich. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą już z 1346 roku - wsi o nazwie Gegendorf czy Geraczdorf. Na przestrzeni prawie 600 lat (1346 - 1945) nazwa wsi ulegała zmianie kilkadziesiąt razy. W latach 1632 - 1945 to był Alt Gersdorf, a po 1945 - Stary Gierałtów. W dokumentach z 1346 roku wieś wymieniano jako należący do domeny karpowskiej obszar tzw. Sądołów czyli głębokich dolin. Mieszkańcy wsi początkowo zajmowali się rolnictwem, hodowlą (w XIX w. hodowano woły), pasterstwem, tkactwem. Ale rozwijał się także przemysł związany z pozyskiwaniem i obróbką drewna. Na początku XX wieku rolnictwo zaczyna być mniej opłacalne, wywózka drewna nieco ograniczona. Do wsi wkracza turystyka. Liczne szlaki turystyczne wiodące w Gory Złote i oddalone w Górach Bialskich, ocalałe, oryginalne przestoje jako jedyne z najpiękniejszych i najpierwotniejszych stanowisk leśnych z unikalną florą i fauną, ciekawa i zabytkowa architektura wsi, piękne krajobrazy i powstająca jak grzyby po deszczu baza noclegowa i Gastronomiczna, sprawiły, że dziś Stary Gierałtów jest doskonałym miejscem do Wypoczynku Rodzinnego o każdej porze. CIEKAWOSTKI GIERAŁTOWA to:

  • Kościół późnobarokowy z 1798 roku pw. Św. Michała Archanioła. Budowla jednonawowa, z wydzielonym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Od zachodu stoi smukła wieża na kryta baniastym hełmem. Wewnątrz barokowy, drewniany ołtarz z I poł. XVIII wieku z wizerunkiem św. Michała Archanioła; neogotycki ołtarz boczny z XIX wieku; barokowa, polichromowana ambona z XVIII wieku z wizerunkami ewangelistów; rokokowy prospekt organowy z lat 1770 - 1780; drewniane polichromowane rzeźby i obrazy olejne m.in. MB Częstochowskiej tzw. Czestmak.
  • Chaty sudeckie - to chaty drewniane, z bardzo stromymi dachami i niewielkimi oknami. Jeszcze na początku XX wieku było ich kilkanaście. Do dziś zachowały się tylko dwie. Jedna z nich jest zamieszkała. Chaty sudeckie często były nazywane ludowymi.
  • Kapliczki Przydrożne - są cztery. Dwie znajdują się przy drodze głównej (powiatowej), jedna przy drodze bocznej, a jedna u podnóża Gór Złotych z pięknym widokiem na całą wieś. We wszystkich tych kapliczkach umieszczone zostały figurki Matki Bożej wykonane przez rzeźbiarkę panią Ewę Beier z Sopotu.
  • Ciekawy budynek z zieloną elewacją - na początku wsi, z II poł. XIX wieku. Kiedyś i dziś pełni Rolę Wiejskiej Świetlicy. Wewnątrz obszerna sala, scena oraz oryginalny, drewniany balkon. Na Sali odbywają się liczne uroczystości - lokalne, gminne, rodzinne - a dobrze wyposażone zaplecze gwarantuje przygotowanie smacznego jedzenia.
  • Wiata „od Bocianem” - usytuowana w centralnej części wsi. Pięknie ukwiecona latem. Obok wiaty dwa pełnowymiarowe boiska; do piłki nożnej, oraz siatkówki. Za wiatą grill. Miejsce to jest wykorzystywane ze wszech miar. Stąd wyruszają piesze i rowerowe wycieczki w Góry Złote i Góry Bialskie; tu można pograć w piłkę czy posilić się kiełbaską z grilla.
 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com